A kullancsok veszélyes betegségeket hordozhatnak amivel Téged és a kutyád is komolyan megbetegíthetnek. Egész évben fokozott figyelmet kell biztosítanod a magatok védelmére ellenük. 🌳
A kullancsok egész évben megtalálhatóak de a melegebb idő megjelenésével fokozódik az aktivitásuk, ezért többel találkozhatunk. Főleg a meleg és nedvesebb körülményeket kedvelik de mivel nem csak az erdős, fás vagy füves vidékeken él hanem a lakott területeken és nagy városokban is igy szinte bárhol előfordulhatnak.
Milyen fajtái találhatóak meg a kullancsoknak hazánkban?
- Közönséges kullancs (Ixodes ricinus): Pókszabásúak osztályába tartozik, nincsenek szemei, hosszú tapogatólábai vannak, háti részét részben vagy egészben pajzs védi. 1,3 millimétertőlakár 11 milliméterig is tágulhat a vérszívás révén.Fák levelein kapaszkodva várják a gazdaélőlényt amire fentről vetik le magukat. Az emberre is veszélyes Lyme-kórt, Babéziát és vírusos agyhártyagyulladást is terjeszthet.
- Kutyakullancs (Dermacentor reticulatus): Nekik van szemük és márványos mintázatuk van. Fűszálakon kapaszkodnak és onnan lesben várják a gazdaélőlényt amire alulról másznak fel. Fás füves területeken fordulnak elő. Ez a fajta emberre nem veszélyes viszont kutyákra nagyon veszélyes babéziát terjeszthet.
- Barna kutyakullancs (Rhipicephalus sanguineus): Nem őshonos fajta de már itthon is megjelent.Vérzéses kullancslázat és babéziát terjeszthet.
Milyen tünetei lehetnek a fent említett betegségeknek?
- Lyme-kór: Heveny izületi gyulladást okoz emiatt sántaság alakul ki. Magas lázzal jár, nyirok csomók a csípéshez közeli helyeken megduzzadhatnak. Csípéshez közeli végtag is megduzzad. Láz, gyengeség, levertség jellemző.
- Babéziózis: Általában a kullancs vért szív egy fertőzött kutyából és igy tovább adja a következő vérszívás alkalmával egy egészséges kutyának. Szervezetébe kerülve roncsolja a vörösvértestjeit a kutyának igy vérszegénység alakul ki vagy akár halálát is okozhatja. Étvágytalanság, magas láz és levertség, hányás, barnás vizelet jellemzi. Mindél előbb vidd orvoshoz a kutyád ha ezeket a tüneteket tapasztalod nála.
- Vírusos agyvelő-és agyhártyagyulladás: Ez szintén veszélyes az emberre is nem csak a kutyádra. Főbb tünetei lehetnek: Láz, szédülés, bénulás, izületi fájdalom és izomgörcs, hányás, vakság, zavartság, kábulat, idegrendszeri problémák, rohamai vagy agresszív is lehet. Azonnal fordulj orvoshoz ha ezeket a tüneteket tapasztalod a kutyádon.
- Vérzéses kullancsláz: A kutya szervezetébe a fehérvérsejtjeit támadja meg. Az elsőtünetek 1-3 hét után jelentkeznek a fertőzéstől számítva. Hányással, légszomjjal, étvágytalansággal és lázzal kezdődik. Később fokozott vérzési hajlam, fokozott légszomj, vakság és akár visszafordíthatatlan szervi károsodásokat okozhat.
Hogyan védekezz a kullancsok ellen?
- Védőoltással: A Lyme-kór ellen van csak védőoltás az említett betegségek közül, ez 12 hetes kortól adható és évente kell ismételni.
- Riasztó hatású nyakörvvel: Hatóanyaga a kutyád bőrén át szívódik fel, könnyű felhelyezni, készítményenként változó meddig fejti ki hatását. Fontos, hogy ugy helyezd fel a nyakörvet, hogy az érintkezzen a kutyád bőrével. Mindig figyelmesen olvasd el a leírást meddig véd kullancsok ellen és meddig véd például bolhák ellen is.
- Csepegtető oldat vagy spray: Az oldatot egyenletesen elkell oszlatni a kutyád szőrén és utána megkell várnod amig megszárad, addig nem szabad simogatni és vigyázni kell ne hemperegje le magáról a készítményt. Havonta megkell ismételni az alkalmazását.
- Kullancsok és bolhák elleni tablettával: Alkalmazásával nem kerül vegyszer a kutya bőrfelületére igy bőrallergiás kutyáknak is jó lehet. Fürdetés sem befolyásolja a hatását. Hatóanyaggal akkor kerül érintkezésbe a kullancs vagy a többi parazita és élősködő ha megkezdik a táplálkozást igy nem zárható ki az általuk terjesztett betegség átvitele, bár elvileg a készítmény előbb elpusztítja az élősködőt mint, hogy az megfertőzné a kutyád. Ezt a gyártók fel is tüntetik a készítmény leírásában.1-12 hónapig nyújt védelmet terméktől függően.
Hogyan távolítsd el a kullancsot a kutyádból?
Vannak kifejezetten ehhez gyártott csipeszek amivel könnyedén el tudod távolítani a kullancsot. Először is az a legfontosabb, hogy ugy vedd ki a vérszívó élősködőt, hogy semmilyen testrésze ne maradjon a kutyád testébe. Ehhez meg kell fognod csipesszel a kullancs fejét amennyire csak tudod, ez nagyon fontos mert ha a testénél fogod meg a kullancsot könnyen bele tud szakadni az eb bőrébe, vagy össze nyomod akkor a kullancs nyála esetleg bele kerülhet a kutyába ami komoly betegségeket is okozhat ha épp egy fertőzött kullanccsal van dolgod. Amikor sikerült egy jó fogást találni a kullancson akkor határozott mozdulattal, anélkül, hogy tekergetnéd, rángatnád húzd ki a kutya bőréből. Ezután vizsgáld meg alaposan a nem maradt-e benne a bármilyen darabja a kullancsnak és fertőtlenítsd le a helyét. Pár hétig még időnként ellenőrizd a csípés helyét nem keletkezett-e bármilyen elváltozás a bőr felületén, vagy környékén. Tünetek észlelése esetén minél hamarabb vidd el kutyusod az állatorvoshoz.