Kutya ivartalanítás - Amit az ivartalanításról tudnod kell

  • 2022-08-22
  • Írta :
  • Téma : Egészség
🩺 • Dr. Stájer Attila ÁLLATORVOS • 🐕🛡️

Orvosi cikk

Az ivartalanítás a hím- és nőivarú állatok, nemi hormon-tevékenységének ideiglenes, vagy végleges felfüggesztését jelenti. Mindkét nem azon egyedeinél javasolt az elvégzése akik nem képviselnek tenyészértéket. 🐕

Az állatorvosi rendelőkben elsősorban a kutyák és macskák ivartalanítása a leggyakoribb beavatkozás.

 

Hímivarú állatok esetében a túlzott dominancia, az indokolatlan agresszió, valamint a herék daganatos elváltozásainak megelőzése céljából, nőivarú állatok esetében a méh gyulladásos megbetegedéseinek, és az emlődaganatok előfordulásának mérséklése céljából indokolt az elvégzése.

Az sem elhanyagolandó szempont, hogy a hímivarú állatok területjelölgetése az időben elvégzett műtét után jóval kisebb eséllyel alakul ki.

 

A beavatkozás elvégzése legkorábban 8 hónapos kor körül javasolt. Efelett bármely életkorban javasolható. Hímivarú állatoknál indokolt esetben kicsit korábban, a 7 hónapos kor betöltése után már elvégeztethető. Ebben az életkorban azonban a méregtelenítő szervrendszer még nem teljesen érett. Ezt a beavatkozás tervezésekor figyelembe kell vennünk.

 

A túl korán, 4-5 hónapos korban elvégzett beavatkozás az előbb említetteken felül más állategészségügyi rendellenességek 3-4-szer gyakoribb előfordulását (pajzsmirigy rendellenességek, növekedési zónák időn túli záródása, másodlagos nemi jellegek nem megfelelő kifejlődése, stb.) eredményezheti. 

 

Műtét során a hormontermelő szerveket, a heréket valamint a petefészkeket távolítjuk el. Nőstény állatok esetében ez a hasfalon ejtett néhány centiméteres seben keresztül, vagy néhány rendelőben endoszkóp segítségével történik. 

 

Vannak olyan állategészségügyi szolgáltatók, ahol a petefészekkel együtt „automatikusan” a méhet is eltávolítják. Amennyiben a petefészkek teljes mértékben eltávolításra kerülnek, a méh eltávolítása nem szükséges. A méh teljesen visszafejlődik, semmilyen aktivitást nem mutat, nem is beszélve arról, hogy a műtéti seb is kisebb marad.

 

Megemlítendő, hogy forgalomban van olyan hormontartalmú, bőr alá helyezhető implantátum, mely kutyák és macskák mindkét ivarú egyedének úgy nevezett visszafordítható sterilizálására szolgál. Az implantátumból fokozatosan oldódik ki a hormon, mely fél-egy évig blokkolja a nemi tevékenységet. A hatásidő leteltével a kanok fedezőképessége visszatér, a nőstények tüszőérése újra beindul. 

 

Összességben elmondható, hogy az ivartalanításnak semmiféle káros hatása nincs. A beavatkozás elvégzése után a gazdiknak csupán csak arra kell figyelniük, hogy kedvencük ne hízzon el. Ennek oka, hogy ezeknek az egyedeknek akár 20-30%-al is lecsökkenhet a létfenntartó energiaigényük, így a beavatkozást megelőző táplálék-fejadagok etetése többlet energiabevitelnek számít, elhízást eredményezhet. Mindezt az állat aktivitása, fajtája természetesen befolyásolhatja. 

Az energiabevitel csökkentését, amennyiben az állat teljes értékű kutyatápot eszik, a fejadag mérséklésével, amennyiben természetes eleséget fogyaszt, a húsfélék mennyiségének csökkentésével tudjuk elérni.

http://allatambulancia.hu/

#kutya #ivartalanítás #állatorvos #doktor #Stájer #Attila #cikk #kutyaaltatás #altatás #mikor #kell #agresszió #daganat #szaporodás #szaporulat #here #petefészek #méh #nőstény #hím #vauplaza #VAUpláza

Kosaram