Kutya szájápolás tippek

  • 2022-07-23
  • Írta :
  • Téma : Egészség

Kutyádnak is szüksége van a rendszeres, és alapos fogmosásra mint nekünk embereknek azért, hogy egészségesek maradjanak fogai és idősebb korában is használni tudja őket. 🦷

A kutya ápolás alapvető elemének kell lennie a fogmosásnak, hiszen ezzel tudod meg akadályozni, vagy lassítani a fogkő kialakulását és megőrízni az egészséges fogakat, biztosítani a kellemes kutya leheletet. A fogkő kialakulása ellen a legjobb és legbiztonságosabb módszer a megelőzés. Fontos, hogy kellő figyelmet kapjon négylábú kedvenced a szájhigiénia terén, hiszen ő nem tudja elmondani ha valamiért fáj a foga. Sok esetben már csak akkor derül fény a problémára ha már baj van, mondjuk nem eszik jóízűen a kutya, mert a fájó fogával nem tud, vagy kihullott a foga a fogkő miatt. Az már rendkívül árulkodó, ha csak vonakodva, vagy félve fogadja el a finom falatot.

 

Milyen gyakran kell tisztítani a kutyád fogait?

Erre a legjobb válasz a napi, vagy minimum heti rendszerességgel

Napi szinten rakódik a fogára a lepedék, ami egy idő után fogkő kialakulásához vezet, vagy olyan fogászati problémát okozhat, mint a fogíny gyulladás és fogágy betegség. Fogmosás legyen az ápolási rutinotok része.

Vannak fajták amelyek genetikailag hajlamosabbak a fogkőkialakulására mint például a Yorkshire Terrier.

 

Hogyan tudod megőrizni kutyusod fogának egészségét?

  • Rágókákkal és jutalom falatokkal: Ezek úgy vannak kialakítva, hogy az elrágásuk közben tisztítsa a fogakat. A legtöbb ilyen azonban sajnos nagyon gyorsan elrágható pár erősebb harapással is, igy nem igazán felel meg az eredeti céljának. Ha még is emellett döntesz, próbálj olyat választani amit több ideig tud rágni kedvenced.
  • Játékokkal: Léteznek olyan labdák például amiket úgy fejlesztettek ki, hogy kialakítása miatt rágás közben tisztító hatása van.
  • Fogmosással: Ehhez vannak kifejezetten kutyáknak gyártott fogkefék amelyek hasonlóan néznek ki mint a mi fogkeféink illetve ujjra húzható és elektromos fogkefék is találhatóak. Lehet próbálkozni kinek melyik válik be a legjobban. Fogmosáshoz elengedhetetlen egy jó fogkrém, amit kizárólag kutyák részére fejlesztettek ki. Ha kutyafogkrémet szeretnél használni, ezek csakis olyan alapanyagokat tartalmaznak, melyek nem károsak kedvenced egészségére, és emellett ínycsiklandó húsos vagy gyümölcs ízesítésűek.

Találhatsz az interneten számos házi készítésű kutya fogkrém receptet is, ha te magad szeretnéd elkészíteni. Ezeknek az alapja a szódabikarbóna és víz. A kettőt összekevered, igy kapsz egy pasztát amivel már moshatod is kedvenced fogát. Lehet ízesíteni is például kókuszolajjal, mentalevéllel vagy fahéjjal, de igazából bármivel amit szeret a kutyád és nem káros rá nézve. A szódabikarbóna mennyiségével és használatával viszont óvatosan kell bánni, mert felsértheti a fogzománcot vagy az ínyt.

Embereknek szánt fogkrémet tilos használni kutyád fogmosásához, mert károsak lehetnek számára bizonyos összetevői, és tisztítás közben előfordulhat, hogy nagyobb mennyiséget le is nyel belőle.

Fogtisztítás céljából soha ne adj kutyádnak olyan csontot vagy fa darabot, ami szilánkosan törhet, mert sérülést okozhat!

 

Hogyan kell megmosni a kutyád fogát?

  1. Mint minden nevelésben itt is a legfontosabb a türelem, és a fokozatosság. Nem szabad elsietni. Készíts ki magadnak mindent ami kell hozzá: fogkefe, fogkrém, törölköző.
  2. Először csak simogasd meg a pofiját, nézd meg hogyan reagál rá. Szoktasd hozzá, hogy a szájához és pofijához érsz vagy kinyitod a száját. Igy el kerülheted, hogy megharapjon.
  3. Mutasd meg neki a fogkefét. Hagyd, hogy szemügyre vegye, megszaglássza mi is az a kezedben, viszont ne engedd neki, hogy játszon vele vagy ráharapjon, mert akkor lehet csak egy újabb játéknak vagy rágókának nézi.
  4. Tegyél a fogkefére kifejezetten kutyák számára gyártott borsónyi mennyiségű fogkrémet.
  5. Az embereknek szánt fogkrém bizonyos összetevői károsak lehetnek kutyusod számára, ráadásul akár nagyobb mennyiséget le is tud belőle nyelni fogmosás közben.
  6. Kezd el enyhén, körkörös mozdulatokkal mosni a fogát a fogkrémes fogkefével hátulról előrefelé haladva, első pár alkalommal nem az a cél, hogy alapos tisztítást végezz hanem, hogy hozzá szokjon a művelethez és megbarátkozzon vele. Nem baj ha nem sikerül mindenhol megmosni elsőre.
  7. Amikor látod, hogy már megunta a dolgot, vagy kezd ellenszenvessé válni számára a helyzet, akkor fejezd be, fontos, hogy ne érezze ezt kényszernek és ne utálja meg igy nem válik számára rossz élménnyé.
  8. A végén pedig dicsérd meg, hogy milyen ügyes volt! Jutalmazd meg pozitív megerősítésként.
  9. A következő napokban pedig ismételd meg a folyamatot és a fogmosás idejét fokozatosan növelheted amig hozzá nem szokik. 

#fogmosás #kutya #kedvenc #kutyafogkrém #szájápolás #szájhigiénia #kutyafogmosás #fog #fogak #száj #fogkő #egészségesfog #pozitívmegerősítés #fogkefe #kutyafogkefe #egészség #VAUpláza #vauplaza #vauplaza.hu

Kosaram