Miért eszik füvet a kutya?

  • 2022-08-09
  • Írta :
  • Téma : Egészség

Biztos te is tapasztaltad már, hogy sétáltatás közben kutyusod le legeli az útjába kerülő zöld füvet amikor látszólag semmi oka se lenne rá, ráadásul nem sokkal később hány is tőle. Ilyenkor a legtöbbünknek az jut eszébe, hogy esetleg valamilyen gyomor probléma van a hátterében. 🌿🌱

Először is tisztában kell lenni azzal, hogy a mai kutyák inkább mindenevők mintsem csak húsevők. Ahhoz, hogy kutyusod egészségesen táplálkozzon szüksége van megfelelő mennyiségű növényi rostokra is.

Csak kis százalékban, alig negyedében fordul elő azon kutyák száma, akik valóban betegség miatt esznek füvet. 🐶🌿

 

Milyen okai lehetnek a legelészésnek?

Próbál elegendő rosthoz jutni hiányos étrend miatt:

Az egészséges étrendhez szüksége van megfelelő mennyiségű rostra, ásványi anyagokra és vitaminokra amiket megpróbálhat a természetből beszerezni. Mindig gondoskodj a kellő növényi rost bevitelről kedvencednek. Ha nem szeretnéd, hogy füvet egyen, adj neki zöldségeket, gyümölcsöket amik nem mérgezőek rájuk nézve.

Vannak ebek akik nem szeretik annyira a nyers zöldségeket, ők főzve általában viszont már megeszik.

Ezt a jelenséget megfigyelhetjük tápváltáskor is, ha az új eledelnek más az összetevője mint az előzőnek és emiatt valami hiányzik a kutya számára belőle.

 

Füvet eszik ha éhes:

Vannak kutyák akik kifejezetten szeretik az fű ízét, ezért szívesen nassolnak belőle.

 

Unatkozik és emiatt pótcselekvésként teszi:

Mai rohanó világunkban, ahol a nap nagy részét a munkában töltjük, hajlamosak vagyunk „elfelejteni” mennyire fontos a kutya napi lemozgatása. Biztosítani kell számára az elegendő napi sétát és játékokat. Ennek hiányában bizony kis kedvencünk feltalálhatja magát, hogy mivel vezetheti le a felesleges energiáit. A fűevés jó lehet egy kis unaloműzésre.

 

Egyszerűen csak rágcsálni szeretne valamit:

Ez főleg kiskutyákra jellemző amikor jönnek a fogai. Ha jön a kutyád foga vegyél neki játékokat amiket rághat.

 

Stressz és szorongás levezetéseként:

Feszült, szorongó kutyák megpróbálhatják levezetni az idegességüket, olyan tevékenységekkel amik megnyugtatják őket. Ez lehet akár a fű evés is. Ez esetben utána kell járni mi váltja ki ezt az érzést és reakciót a kutyánál. Nem szabad hagyni, hogy kényszeres viselkedéssé váljon. A nem kívánt magatartással minden esetben a legelejétől foglalkozni kell.

 

Ösztönös cselekvésként ami az ősei táplálkozási szokásaiból maradt vissza:

Már a kutyák ősei a farkasok is ettek füvet, nem feltétlen csak akaratosan de az elfogott zsákmány gyomortartalmában is előfordultak növények és gyümölcsök, füvek.

 

Gyomor fájásra, refluxra és egyéb gyomor problémákra:

A fűszálak hirtelen habzsolása ingerli a kutya torkát és gyomrát, ami rövid időn belül hányást vált ki, amolyan természetes hánytatóként működik.

Betegségre utalhat a fű evés, ha gyakrabban, nagyobb mennyiségben eszi, és mellé tünetek jelentkeznek. Ilyen például a hányás, hasmenés, vagy a véres széklet. Ha úgy látod, hogy kutyád többször eszik füvet a megszokottnál, akkor egyeztess az állatorvosoddal.

 

A fű rágcsálás teljesen természetes, ártalmatlan viselkedés, emiatt nem szükséges őt megdorgálni.

 

A növény evésnek viszont lehetnek veszélyei is. 

Mindig győződj meg arról, hogy nem evett-e meg olyan növényt ami mérgező számára. Legbiztosabb ha nem tartasz olyan növényt ami mérgezően hat rá, vagy ha igen, akkor olyan helyre tedd, ahol kedvenced nem tud hozzá férni semmi esetre sem. Fontos arra is figyelni, hogy olyat se egyen amit permetezőszerrel, gyomírtóval, rovarírtóval vagy egyéb veszélyes anyaggal kezeltek.

#fűevés #fű #nővény #kutyafüveteszik #kutya #kutyus #hányás #betegség #zöld #növényirost #kutyahányás #mérgezőnövény #permetezőszer #egészség #étrend #ösztön #VAUpláza #vauplaza

Kosaram