Azt mindannyian tudjuk, hogy a kutyák farkasoktól származnak és, hogy a természetben nem hordanak ruhát sem a kutyák sem a farkasok. Pont emiatt elterjedt az a nézet mi szerint nincs is rá szüksége egyetlen kutyának sem. Szőrzetük melegen tartja őket és nincs szükségük ruhákra. Ez részben igaz is, viszont több szempontot is figyelembe kell venni.
Egyrészt, manapság már mindenféle fajtájú kutyát tudsz tartani akár olyat is amelyik nem ahhoz az éghajlathoz megfelelően alakult ki mint ahol te élsz. Ilyenek például az Alaszkai Malamutok, Huskyk vagy a Samoyedek. Ők a Magyarországi téli hidegben valószínűleg nem fáznak a vastag szőrzetük miatt de a nyári forróságot már lehet kevésbé érzik konfortosnak.
Tehát egy hosszú vagy tömött szőrzettel rendelkező kutya jobban bírja a hideget mint a kistestű, rövidszőrű vagy kopasz társaik. Hideget nehezebben viselő fajta például a Basenji, Csivava vagy a Kínai Kopasz Kutya.
Másrészt, azok a kutyák akik bent laknak a lakásban vagy házban megszokják a kellemes meleg 20-22 fok körüli hőmérsékletet. Az állandó jó idő miatt nem biztos, hogy kellően felkészül a hideg időre mint a kint tartott kutyák. Ugyanis a hőmérséklet alapján is megy végbe a vedlés és a téli bunda „növesztés”. Másrészt ha belegondolsz egy jó meleg 20-22 fok körüli lakásból hirtelen a 0 fok vagy az alatti hőmérsékletbe csöppenni igencsak megterhelő. Mi fel tudunk venni kabátot, sapkát, sálat, kesztyűt de a kutyusodnak csak a szőre áll rendelkezésre.
Figyelembe kell venni a kutya életkorát is. A kölykök vagy idősebb kutyák hajlamosabbak a fázásra. A mi közép hosszú szőrű kutyánk sose volt fázós, de amikor belépett az idős korba akkor már megviselték a hidegebb idők.
Számít a kutya testalkata is. Egy vékony testalkatú kutya hamarabb fázik például a Kis Olasz Agár.
Rövidebb lábakkal megáldott kutya mint a tacskó fázósabb lehet, a hideg talaj közelsége miatt.
Minden kutya egyedi így az ingerküszöbük is. Minden esetben te mint gazdi mérd fel a kutyusod szükségleteit és azt, hogy mi az a hőmérséklet ami már nem komfortos számára.
Nem lehet konkrét hőmérsékletet mondani, hogy mi az aminél már fázik a kutyád. A fent leírt szempontok segítségével könnyen eldöntheted, hogy a fázósabb kutyák közé tartozik-e kedvenced.
Hidegebb időben ellenőrizd a kutyusod hőmérsékletét séta közben a fülén, farkán vagy a tappancsain mert ezeken a testrészeken mutatkozik meg elsősorban a fagyás jelei.
Huzamosabb ideig tartó, fagypont alatti hőmérsékleten való tartózkodás hipotermiához vezethet ami akár halált is okozhat! Tehát nagyon fontos, vigyázni a kutyádra hideg időben és megelőzni azt, hogy a testhőmérséklete drasztikusan lecsökkenjen!
Az esőkabát szerintem mindenféle fajtájú és korú kutyának hasznos és kötelező ruhadarab. Megvédi az esőtől a bundáját, hogy ne legyen csuromvizes és ezáltal elkerülhető lehet a megfázás vagy meghűlés.Szelesebb időben pedig megvédi a széltől.
Praktikus előnye is van, például abban, hogy kevesebb ideig kell egy kiadós esőzéses időből visszatérő séta után szárítani kedvencedet és kevesebb piszkot hoz be a lakásba.
Téli meleg kutyaruha azonak a kutyáknak akik a fázósabbak közé tartoznak szintén alap ruhadarab. Melegen tartja kedvenced testét és vannak olyanok amik vízlepergető anyagból vannak igy bírják a havazást vagy esőzést is.
Fényvisszaverővel ellátott kutyaruha hideg vagy esős időben előnyös lehet esti sétáltatásokhoz amikor a sötétben nem olyan jók a látási viszonyok így a kutyád biztosan látható az autósok számára is.
Azt viszont fontos megemlíteni, hogy mindig az időjárásnak megfelelően és attól függően, hogy kedvenced mennyire fázós kell kiválasztanod a ruhát számára mert ha túl öltözteted akkor kimelegszik és szintén megbetegedéshez vezethet.
Kényelmes és praktikus. Ami azt jelenti, hogy nem a legcsicsásabb darabot kell választani hanem azt ami nem zavarja és nem gátolja az ebet a mozgásban. Testalkatához megfelelően van kialakítva. Se nem kicsi, se nem nagy. Igyekezz olyat választani aminek van kialakítva rés a hámhoz amin keresztül tudod vezetni a pórázt. Ez biztonság szempontjából nagyon fontos, mert ha a kutyaruhára teszed a hámot könnyebben lecsúszhat a kutyádról.
Könnyen feltudod rá adni. A legtöbb kutya nem szereti a hosszú ideig tartó öltöztetést. Így elkerülheted, hogy esetleg megutálja a procedúrát amíg felöltözeteted.
Vannak kutyusok akik allergiásak a műszálas ruhákra velük pamut öltözetet ki lehet próbálni.
A kutyák testalkatától függően különböző méretek között tudsz válogatni. A legtöbb boltban kapható ruhák egy átlag mérethez és alkathoz igazodnak, igy ha kutyusod vékonyabb mint pl egy Whippet vagy tömzsibb mint egy Francia Bulldog akkor nekik kicsit nehezebb ruhát venni az ilyen helyeken de szerencsére vannak kifejezetten az ő számukra gyártó vállalkozások is.
A megfelelő mérethez megkell mérned a kutyád háthosszát, a mellkasa körfogatát illetve a nyak körfogatát.