A tűzijáték és petárdák óriási robbanó hanggal és villanó fénnyel járnak. Kiszámíthatatlanok mert nem egyenletes időközönként robbannak, különböző hangjuk és fényük van.
Mi emberek tudjuk, hogy mi készülődik körülöttünk, tudjuk, hogy az ünneplés mekkora hanggal és villanásokkal jár , tudjuk, hogy mire számítsunk, mikor lesz vége, és ami a legfontosabb, hogy tudjuk nem esik bántódásunk tőle. A kutyák viszont nem. Ők nem tudják mi vár rájuk, miért van ez a veszélyesnek tűnő felhajtás. Ők az egészből azt érzékelik, hogy a hangos zajok és robajlások elől menekülni kell mert veszélyt rejthetnek. “Bekapcsol náluk a menekülési reakció”. A zajokra érzékenyebb kutyák ezt egy olyan veszélyhelyzetnek fogják fel ami elől nem tudnak elmenekülni és emiatt egy folytonos stressz állapotban vannak.
Képzeljük el, hogy egy kertben tartott kutya aki nem tud elvonulni egy olyan helyre ahol nem látja és nem hallja a hangokat mit csinálhat? Egyértelmű, hogy félelmünkben valószínűleg mi is addig menekülnénk akár a kerten kívül is ameddig nem érkezünk olyan helyre ahol biztonságban érezzük magunkat.
Pánikhelyzetben nem logika szerint cselekszünk és a kutyák sem. Ilyenkor se nem lát és se nem hall a kutya csak menekül, akár úgy hogy közben megsérül.
A szaglásuk után a hallásuk a legérzékenyebb. A kutyák meghallják az ultrahangokat is amire mi nem vagyunk képesek. Mi maximum másodperceként 20000 Hz-es hangot hallunk addig a kutyák 30000-70000 rezgésszámú hangot is, de esetenként akár 100000 Hz is lehet. Ezért az erős hangok zavaróak számukra.
Ha a kutyád fél a tűzijátéktól próbálj neki segíteni azzal, hogy te magad is nyugodt maradsz. Ha különösen viselkedsz ,ideges leszel azzal akár jobban eluralkodhat a pánik kedvenceden mert érzi rajtad, hogy valami nincs rendben és gazdi is fél és izgatott valamitől. A te viselkedésed és hangulatod is befolyásolni tudja kutyádat.
Semmi esetre se hagyd őt magára! Legyél mellette a szobába, viselkedj nyugodtan. Szeresd és simogasd amennyire igényli. Kedvenced veled érzi magát biztonságban ezért a te jelenléted nagyon fontos. Legyél a négylábú barátod támasza akkor is ha fél.
Ha mégsem tudod otthon tölteni az ünnepet akkor az a legjobb ha valakire rá tudod bízni őt addig. Ha ez sem lehetséges akkor győződj meg arról, hogy a ház vagy a kert ahol hagyod a kutyát az szökés és baleset biztos! Ne legyen sehol rés, például a kerítésen ahol megpróbálhat átjutni esetleg sérülés árán, ne tudja magát ki ásni, az ajtók és ablakok legyenek zárva.
Kutyapanziók is vállalnak szilveszteri megőrzést, viszont az ismeretlen környezet is megviselheti őt.
A sétákat próbáld úgy időzíteni, hogy ne a legnagyobb durrogtatás közepette menj vele. Ilyenkor még a legnyugodtabb kutyák is megijedhetnek a hirtelen jövő erős hangoktól és fényektől ezért érdemes pórázzal sétáltatni. Indulás előtt ellenőrizd, hogy nincs-e szakadás a pórázon vagy a nyakörvön, hámon, illetve, hogy jó biztos jó méretre van- e állítva, nehogy ki tudjon bújni belőle a kutya ijedtében. Hám használata ilyenkor biztosabb.
Ellenőrizd, hogy a kutyád chip adatai naprakészek és regisztrálva vannak-e, minden adat helyesen van-e megadva. Legyen a kutya nyakörvén vagy hámján névvel, telefonszámmal, lakcímmel ellátott biléta is. Ezzel is biztosíthatod, hogy kedvenced minél előbb haza kerüljön ha mégis sikerül elszöknie.