Mit csináljak ha fél a kutyám a tüzijátéktól?

  • 2022-12-31
  • Írta :
  • Téma : Életmód

Tűzijáték mindamellett, hogy szép és látványos módja az ünneplésnek Szilveszterkor meglehetősen vitatott lett mára fülsüketítő hangja és villogó fényei miatt. Minden évben több ezer kis állat tölti rémületben az éjszakát a robbanások hangja és villanása miatt. Rengeteg kutya szökik meg ijedtében és vannak akik sose találnak vissza haza.

Miért olyan félelmetes a kutyák számára a tűzijáték?

A tűzijáték és petárdák óriási robbanó hanggal és villanó fénnyel járnak. Kiszámíthatatlanok mert nem egyenletes időközönként robbannak, különböző hangjuk és fényük van.

Mi emberek tudjuk, hogy mi készülődik körülöttünk, tudjuk, hogy az ünneplés mekkora hanggal és villanásokkal jár , tudjuk, hogy mire számítsunk, mikor lesz vége, és ami a legfontosabb, hogy tudjuk nem esik bántódásunk tőle. A kutyák viszont nem. Ők nem tudják mi vár rájuk, miért van ez a veszélyesnek tűnő felhajtás. Ők az egészből azt érzékelik, hogy a hangos zajok és robajlások elől menekülni kell mert veszélyt rejthetnek. “Bekapcsol náluk a menekülési reakció”. A zajokra érzékenyebb kutyák ezt egy olyan veszélyhelyzetnek fogják fel ami elől nem tudnak elmenekülni és emiatt egy folytonos stressz állapotban vannak. 

Képzeljük el, hogy egy kertben tartott kutya aki nem tud elvonulni egy olyan helyre ahol nem látja és nem hallja a hangokat mit csinálhat? Egyértelmű, hogy félelmünkben valószínűleg mi is addig menekülnénk akár a kerten kívül is ameddig nem érkezünk olyan helyre ahol biztonságban érezzük magunkat.

Pánikhelyzetben nem logika szerint cselekszünk és a kutyák sem. Ilyenkor se nem lát és se nem hall a kutya csak menekül, akár úgy hogy közben megsérül.

A szaglásuk után a hallásuk a legérzékenyebb. A kutyák meghallják az ultrahangokat is amire mi nem vagyunk képesek. Mi maximum másodperceként 20000 Hz-es hangot hallunk addig a kutyák 30000-70000 rezgésszámú hangot is, de esetenként akár 100000 Hz is lehet. Ezért az erős hangok zavaróak számukra.

Ha a kutyád fél a tűzijátéktól próbálj neki segíteni azzal, hogy te magad is nyugodt maradsz. Ha különösen viselkedsz ,ideges leszel azzal akár jobban eluralkodhat a pánik kedvenceden mert érzi rajtad, hogy valami nincs rendben és gazdi is fél és izgatott valamitől. A te viselkedésed és hangulatod is befolyásolni tudja kutyádat.

Semmi esetre se hagyd őt magára! Legyél mellette a szobába, viselkedj nyugodtan. Szeresd és simogasd amennyire igényli. Kedvenced veled érzi magát biztonságban ezért a te jelenléted nagyon fontos. Legyél a négylábú barátod támasza akkor is ha fél.

Ha mégsem tudod otthon tölteni az ünnepet akkor az a legjobb ha valakire rá tudod bízni őt addig. Ha ez sem lehetséges akkor győződj meg arról, hogy a ház vagy a kert ahol hagyod a kutyát az szökés és baleset biztos! Ne legyen sehol rés, például a kerítésen ahol megpróbálhat átjutni esetleg sérülés árán, ne tudja magát ki ásni, az ajtók és ablakok legyenek zárva.

Kutyapanziók is vállalnak szilveszteri megőrzést, viszont az ismeretlen környezet is megviselheti őt.

A sétákat próbáld úgy időzíteni, hogy ne a legnagyobb durrogtatás közepette menj vele. Ilyenkor még a legnyugodtabb kutyák is megijedhetnek a hirtelen jövő erős hangoktól és fényektől ezért érdemes pórázzal sétáltatni. Indulás előtt ellenőrizd, hogy nincs-e szakadás a pórázon vagy a nyakörvön, hámon, illetve, hogy jó biztos jó méretre van- e állítva, nehogy ki tudjon bújni belőle a kutya ijedtében. Hám használata ilyenkor biztosabb.

Ellenőrizd, hogy a kutyád chip adatai naprakészek és regisztrálva vannak-e, minden adat helyesen van-e megadva. Legyen a kutya nyakörvén vagy hámján névvel, telefonszámmal, lakcímmel ellátott biléta is. Ezzel is biztosíthatod, hogy kedvenced minél előbb haza kerüljön ha mégis sikerül elszöknie.

Hogyan készítheted fel kutyusodat a hangos zajokra?

  • Amennyiben lehetséges már kölyökkorban érdemes elkezdeni hozzászoktatni kedvencedet a zajokhoz. Szocializációban is fontos szerepet játszik, ha kölyökkorban elviszed őt nyüzsgőbb, hangosabb helyekre a városban, természetesen csak annyi ideig ameddig ez kényelmes számára, és fokozatosan növelni az ott eltöltött időt.
  • Használj az interneten is található, letölthető, különböző hangokról felvételeket, tűzijátékról, petárdákról és játszd le neki. Itt is fontos a fokozatosság, először halkabban és kevesebb ideig játszd le a felvételt, majd ha látod, hogy már hozzászokott növeld a hangerőt és a lejátszás idejét. Legyél türelmes mert több hetet és hónapot is igénybe vehet a folyamat.
  • Érdemes lehet kutyádat hozzászoktatni szoba kennel használatához. A szoba kennel letakarva egy pokróccal olyan biztonságos kis kuckó ahova kutyusod bármikor vissza tud vonulni. Fontos, hogy a kennelt úgy szokja meg, hogy ha ide elvonul akkor nyugalom van. Legyen számára ez egy biztonságos hely ami csak az övé. Ha benne van akkor kívülről ne piszkáld, ne vedd ki, érezze, hogy ez az ő kis “nyugi helye”. Szoba kennel nagyon hasznos lehet akkor is ha utazni mentek, vagy ha több időt van egyedül a kutya amíg dolgozol, esetleg szeparációs szorongásban szenved. A kennelhez való szoktatás is fokozatos folyamat amihez türelem kell.

Hogy tudod megnyugtatni a kutyád a tűzijáték közben?

  • Legyél vele, simogasd, érezze magát biztonságban a jelenlétedben.
  • Tereld el a figyelmét! Játsz vele, vagy ha hajlandó akkor tanuljatok valami új trükköt együtt vagy próbáljatok ki valamilyen új elfoglaltságot például kutya logikai játékot! Ez az egyik legjobb módja, hogy le kösd kedvenced figyelmét.
  • Nyugtató zenével vagy tv, rádió hangjával próbáld meg el fedni a durrogó kinti zajokat. Természetesen azért ne vedd maxra a hangerőt.
  • Legyen egy hely ahova elvonulhat, ha el akar bújni vagy elvonulni. Ilyen lehet egy szoba kennel, vagy szerény vagy az ágy alatt, igazából bármi ami csendes és eldugottabb a házban.
  • Húzd el a függönyöket, így nem látja a villogásokat. Zárd be az ablakokat és ajtókat, hogy csökkentsd a zajokat.
  • Vihar/stresszoldó kabáttal (Thunershirt) ami a kutyák szorongását képes oldani. Ezek kényelmesen szűk de nem szorító ruhadarabok, hasonló hatással van mint egy pólya. Nyomást gyakorol a kutya testének középpontjára ezáltal nyugtató hatást fejt ki.
  • Nyugi-csomóval amihez az interneten található rajzok alapján egy szalagot kell kötnöd bizonyos helyekre a kutya testén.
  • Nyugtató nyakörvekkel, amik természetes növényi alapanyagokat tartalmaznak például levendulát. A kutya bőrével való folyamatos érintkezés során fejti ki hatását több héten keresztül.
  • Nyugtató hatású készítményekkel ha a kutyusodon egyik módszer sem segít. Ezeknek használatáról egyeztess az állatorvosotokkal. 

 

#tűzijáték #kutya #kedvenc #négylábúbarát #augusztus20 #nyugtató #nyugtatóhatású #viharkabát #stresszoldókabát #nyugicsomó #petárda #kutyasétáltatás #séta #kutyachip #chip #nyugtatónyakörv #VAUpláza #vauplaza

Kosaram