Kutya sétáltatási etikett

  • 2022-11-03
  • Írta :
  • Téma : Nevelés

Kutyatartók körében rendkívül megosztó téma, hogy mikor kell pórázon sétáltatni kedvencüket és mikor lehet anélkül. Vannak akik úgy gondolják, ha betudják hívni kutyájukat akkor rájuk nem vonatkozik a törvény. Sajnos viszont egyetlen egy kutya sem 100%-ban behívható hiszen bármikor előfordulhat olyan váratlan körülmény amellyel még nem találkozott a kutya, olyan ami miatt elveszti a fókuszt az őt sétáltatóról. 🐕🌳

Hivatalos kutya sétáltatás szabályairól bővebben a " 41/2010. (II. 26.) Kormány rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról" bekezdésben olvashatsz. Ebből kiemeltünk néhány fontosabb részletet:

 

  • "17. § (1) „Belterület közterületén - kivéve az ebek futtatására kijelölt területet - ebet csak pórázon lehet vezetni."
  • „Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.”
  • (2) „Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen.”
  • Póráz használatát az egyes önkormányzatok és társasházak is megkövetelhetik.

 

Hol kell még pórázt használni?

Pórázon kell sétáltatni kedvencedet védett természeti és természeti illetve vadász területeken is, leszámítva a vadász és gomba kereső kutyát. Ezeken a területeken a kutyád biztonsága érdekben is kell pórázt használnod. Rengeteg illat, és állat van ami elcsalogathatja kedvencedet mellőled. 

Vadász területen különösen fontos, hogy magad mellett tartsd a kutyád mert a szabadon engedett „koborló” kutyát a vadász jogszerűen le is lőheti.

Találkozhat kisebb-nagyobb vadakkal amiket megkerget például rókákat vagy nyulakat. Illetve azért is fontos, hogy tudd merre jár a kutyád mert kihelyezhetnek mérgeket amiket bármikor egy pillanat alatt megehet kedvenced ami akár az életébe is kerülhet. Továbbá veszélyt jelenthet kutyádra nézve ha vaddisznókkal találkozik az erdőben.

A nem megfelelő póráz használata vagy annak hiánya több tiz ezres büntetést vonhat maga után! És ne feledd a póráz használta a kutyád érdekében van nem pedig ellene.

 

Mikor kell szájkosarat használni?

Szájkosár a kormányrendelet szerint nem kötelező, csak ha agresszív a kutya vagy hivatalosan veszélyesnek van minősítve az eb. Az az, te mint gazdi döntöd el, hogy adott esetben a kutyád veszélyt jelent-e másokra.

Tömegközlekedési eszközökön is kötelező a szájkosár és a póráz, kivéve a kisebb testű kutyáknak akiket kézipoggyász méretű boxban vagy táskában lehet szállítani. Ez alól kivételt képeznek a segítő és szolgálati kutyák.

 

Néhány tipp amivel megkönnyítheted a közös sétákat:

  • Alapvető szabálynak kéne lennie, hogy a pórázon sétáltatott kutyához nem engedjük oda a mi kutyánkat kérdés nélkül hiszen nem tudhatjuk, hogyan reagál erre a pórázon sétáltatott idegen kutya aki mozgásában korlátozva van.
  • Gyakoroljátok a laza pórázos sétát! Ezt kutya iskolában alapengedelmességi feladat kereteiben könnyen megtanulhatjátok igy nyugodtan egymás mellett tudtok sétálni anélkül, hogy elrántson kedvenced egy hirtelen megjelenő biciklis vagy másik kutya láttán.
  • Érdemes megtanítani kedvencednek azt, hogy ne egyen fel útközben mindenféle számára érdekesnek tűnő vagy ínycsiklandó dolgot. Sajnos egyre többet hallani direkt kutyáknak szánt mérgező falatokról szinte bárhol.
  • Ha kutyafuttatóba mentek és végre levezetheti a kutyád a felesleges energiáit egy kiadós futás és játék keretein belül, szánj időt arra is , hogy behívható legyen. 
  • Sárga szalag jelzés a kutyák pórázán vagy nyakörvén, bár törvény nem kötelez rá, de jó ha ismered.

The Yellow Dog Project egy Kanadai kezdeményezés, ami mára számos országban elterjedt szokás lett. Itthon is egyre többet alkalmazzák de adjuk tovább az információt, hogy minél több emberhez eljusson. Sárga szalagot kötnek a kutya nyakörvére, pórázára vagy sárga pórázt, nyakörvet, kendőt használnak figyelem felkeltésként. Feltűnő és egyértelmű jelzés.

Sárga szalag jelentése az, hogy a kutyának több térre van szüksége mert nehezen viseli az idegen kutyák és emberek közeledését felé.

Ennek oka lehet: 

  • Valamilyen egészégügyi problémája van például vak, nem hall jól vagy fájdalmai vannak
  • Dominánsan, agresszíven viselkedik más kutyákkal
  • Félős, ideges emiatt kiszámíthatatlanul viselkedik más kutyák társaságában
  • Rehabilitáció alatt áll
  • Örökbefogadott és még csak most szokja az új élethelyzetét
  • Nem szocializálódott megfelelően

 

A kutya kakit kötelező felszedni?

Kutya kaki felszedéséről a "1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről * bekezdésben rendelkezik. E szerint:

„A kedvtelésből tartott állat ürülékét az állattartó a közterületről köteles eltávolítani.”

Tehát ez azt jelenti, hogy minden közterületről köteles vagy összeszedni a kutyád ürülékét, még ott is ahol senki nem lát. Egyrészt egészségügyi szempontból is ajánlott, másrészt biztos te is bosszankodsz amikor kutya kakiba lépsz..

#kutya #kutyasétáltatás #séta #törvény #jogszabály #kutyakaki #közterület #szabály #póráz #kutyasétáltatáspórázzal #kedvenc #VAUPláza #vauplaza #sárgaszalag #tömegközlekedésieszköz #erdő #vad #biztonság

Kosaram