Mióta Reina a kis Spanyol Vízikutya a családunk részévé vált, eltelt jó pár hét és ez idő alatt a szobatisztaság volt a fókuszban. Nem volt zökkenőmentes de hamar megtanulta mire szeretném rávezetni őt. Amikor egy új kiskutya érkezik a családba, a szobatisztaságra nevelés az egyik legfontosabb és legelső feladatunk. Kezdetekben lehet megugorhatatlannak tűnik a feladat, sőt akár stresszesnek is megélheted és nehéz lehet eligazodni.
Ebben a cikkben szeretnék neked segítséget és tanácsot adni.
Én abban a kivételes helyzetben voltam, hogy itthon tudtam maradni Reinával. Nem használtam nála pelenkát. Következetesen úgy neveltem, hogy kihagytam a pelenkát és amilyen gyakran csak tudtam kivittem a kertbe, hogy elvégezze a dolgát. Betartottam éjjel-nappal a 2-3 óránkénti sétákat és figyeltem a jelzéseit, hogy mikor lehet szüksége sétálni. Ébredések, étkezések, játékok után mindig kivittem akár letelt az előző séta után a 2-3 óra akár nem. Eleinte sok baleset történt de idővel egyre kevesebb mert én is megtanultam az ő jelzéseit ő pedig azt, hogy azt szeretném tőle, hogy a kertbe pisiljen vagy kakiljon.
Amikor sikeresen teljesített a kertben óriási dicséretet és jutalmat kapott. A házban pedig mindig alaposan és azonnal feltakarítottam a kutya piszkot igy nem ingerelte semmi, hogy újra oda végezze a szükségleteit. Fokozatosan növelem a séták közti időt, még nem járunk a végén de jó úton haladunk. Ezzel a rutinnal 3 hónap alatt sikerült a szinte teljes szobatisztaság elérése. De ha nem vagy ilyen szerencsésen kivételes helyzetben, hogy otthon tudsz maradni a kutyáddal és nem megoldható a sűrű séta akkor nagyon hasznos tud lenni a kutyapelenka.
Használjunk kutyapelenkát vagy nem? Amennyiben megoldható a sűrű séta mint ahogy nálunk, akkor nincs szükség egyáltalán pelenkára viszont ha nem akkor szükséges. A következőkben adok pár tanácsot, hogyan alkalmazd a kutyapelenkát sikeresen, mi szól mellette vagy ellene.
Előnyei a kutyapelenkának:
- Balesetek elkerülése: Segít elkerülni a baleseteket a házban, különösen az első hetekben.
- Egyszerű tisztítás: A pelenkák egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők, így kevesebb időt kell a takarítással tölteni. Megkönnyítik a lakás tisztántartását, különösen, ha gyakran kell takarítani a balesetek miatt.
- Szagmentesség: A pelenkák felszívják a nedvességet és csökkentik a szagokat, ami kellemesebb környezetet biztosít. Könnyebben lehet eltávolítani a kutya pisi és kakik szagát a lakásból, ami nagyon fontos mivel ha nem sikerül jól eltüntetni ezeket a szagokat akkor az újra és újra ingerelni fogja a kutyust arra, hogy odavégezze a dolgát.
- Hosszabb időtartamú egyedüllét: Ha napközben nem tudsz hazajönni, a pelenka segít elkerülni a baleseteket.
Hátrányai a kutyapelenkának:
- Szobatisztaságra nevelés késleltetése: A kutyapelenka használata késleltetheti a kiskutyád szobatisztaságra nevelésének folyamatát, mivel a kutya megszokhatja, hogy bent végezze a dolgát. Szabadba átszoktatás emiatt nehezebb lehet.
- Rossz beidegződések: Ha túl hosszú ideig használod a pelenkát, a kiskutyád azt hiheti, hogy a lakásban való végzés normális.
- Költségek: A pelenkák folyamatos beszerzése és cseréje költséges lehet, különösen hosszú távon.
- Hulladék: A pelenkák használata több hulladékot eredményez, ami nem környezetbarát megoldás.
- Fertőzések: Ha a pelenka nem kerül időben cserére, növeli a fertőzések kockázatát.
Összeségében a kutyapelenka jó megoldás lehet a kezdeti időszakban ha következetesen használod, és annyi ideig ameddig valóban szükséges a későbbi leszokás érdekében.
Hogyan szoktatsd rá a kiskutyád a pelenka használatára?
- Állandó hely: Helyezd el a pelenkákat mindig ugyanazokon a helyen, hogy a kiskutyád megszokja. Ezek legyenek csendes és nyugodt helyek a lakásban, ahol a kiskutyád könnyen hozzáférhet és nem zavarja őt semmi.
- Jelek felismerése: Figyeld a kiskutyád viselkedését, hogy felismerd, mikor kell neki elvégeznie a dolgát, mint például a szaglászás, körbe-körbe járás és nyugtalanság.
- Azonnali reakció: Amint észreveszed a jeleket, irányítsd vagy vidd a kiskutyát a pelenkához.
- Pozitív megerősítés: Minden alkalommal, amikor a kiskutyád a pelenkára végzi a dolgát, jutalmazd meg. Ez lehet egy finom falat, dicsérő szavak vagy egy kis játék. Ez nagyon fontos, hogy összekösse a helyes viselkedést a pozitív eredménnyel és igy tanulja meg, hogy a pelenkán kell elvégeznie a dolgát.
- Balesetek kezelése: Előfordulhatnak balesetek, különösen a kezdeti időszakban. Fontos, hogy ilyenkor ne büntesd meg fizikailag a kiskutyát, hanem nyugodtan és türelmesen irányítsd vissza a pelenkához. Nem kell bele nyomni az orrát a pisibe vagy kakiba, megütni ez hosszútávon hatalmas törést tud okozni a kutyád biztonságérzetében feléd ha a balesetek miatt rendeszeresen bántalmazva van. Sőt, olyan nem kívánt viselkedés kialakulásához is vezethet mint például a kopográfia, mert tudja, hogy meg lesz büntetve ezért eltávolítja az „indokot” rá. Inkább szóban szidd le mondd neki, hogy „rossz kutya” vagy, hogy „nem”. De ezek is csak akkor hatásosak ha épp rajtakapod amint végzi a dolgát a nem kívánt helyen mert sok kutyus nem tudja összekötni, hogy az órákkal ezelőtti viselkedéséért miért szidod épp. Ha már megtörtént a baleset akkor tisztítsd fel helyét nagyon alaposan, hogy elkerüld a szagok megtartását, amelyek vonzhatják a kiskutyát az újbóli pisilére, kakilásra a házban.
Hogyan szoktasd le a kiskutyát a pelenkáról?
- Csökkentsd a pelenka mennyiségét: Az átmenet fokozatos legyen, hogy a kiskutyád ne érezze magát összezavarodva vagy stresszesen. Kezdd el csökkenteni a pelenka számát a házban. Ha több pelenka van kint, fokozatosan távolítsd el őket egyesével.
- Helyezz pelenkát a kijárathoz közel: Helyezd a pelenkát egyre közelebb az ajtóhoz, így a kiskutyád megszokja, hogy a kijárathoz kell mennie. Ez egy fontos lépés afelé, hogy megtanulja, hogy kinn kell végezni a dolgát.
- Gyakori kivitel: Kezdd el gyakrabban kivinni a kiskutyádat a szabadba, főleg azokban az időszakokban, amikor általában a pelenkát használná.
- Reggel és étkezések után: Vidd ki a kiskutyádat azonnal ébredés után, étkezések után és játék után. Ilyenkor általában rá jön a szükséglet.
- Jelek figyelése: Figyeld a kiskutyád jeleit, mint a nyugtalanság, nyöszörgés, ugatás, szaglászás vagy körbe-körbe járkálás vagy folyamatosan a nyomodban van „kérlelően”. Amikor ezeket tapasztalod azonnal vidd ki.
- Pozitív megerősítés: Ahogy eddig is, a pozitív megerősítés kulcsfontosságú. Jutalmazd meg a kiskutyádat, amikor a szabadban végzi el a dolgát. Amikor a szabadban pisil vagy kakil, azonnal jutalmazd meg egy finom falattal vagy dicsérettel vagy játékkal. A szóbeli dicséret midig legyen nagyon lelkes, hogy érezze, hogy jól teljesített.
- A pelenkák eltávolítása: Amikor már úgy látod, hogy a kiskutyád rendszeresen a szabadban végzi el a dolgát, kezdheted el teljesen eltávolítani a pelenkákat a házból. Az utolsó pelenkát hagyd meg egy kicsit tovább, hogy biztos legyél benne, hogy a kiskutya teljesen szobatiszta. A „teljesen szobatiszta” kifejezést, úgy kell érteni, hogy szinte teljesen szobatiszta ugyanis egy kutyától ez kamasz korában várható el teljes mértékben.
- Rendszeres napirend kialakítása: Segíts a kiskutyának megszokni a szabadtéri rutinokat, például egy adott helyen végezni a dolgát. Tartsd magad következetes napi rendhez, mindig ugyanabban az időpontban vidd ki minden nap.
A kutyapelenka nagy segítség lehet a szobatisztaságra nevelés kezdeti szakaszában, de egy idő után eljön az ideje, hogy a kiskutyádat a szabadba szoktasd. Mint sok esetben itt is az „ aranyközép út” a legjobb. Nem szabad se túl sokáig használni a hozzászokás és a tényleges szobatisztaság hátráltatása miatt illetve túl korán sem elvenni tőle ha nem tudod időben kivinni úgy, hogy annyi ideig kelljen vissza tartania a szükségét amennyire bírja fizikailag és érett rá testileg. Bármennyire is szeretnénk siettetni a folyamatot figyelembe kell venned a kiskutyád fizikai képességét. Egy 12 hetes kutya 2-3 óráig bírja vissza tartani a vizeletét és ahogy cseperedik a kutyád úgy képes egyre tovább visszatartani. Fontos, hogy türelmes és következetes maradj a folyamat során. Minden kiskutya más ütemben tanul, és előfordulhatnak visszaesések.
Hogy néz ki egy napirend a szobatisztaságra neveléshez?
- Ébredés után: Azonnal vidd ki a kölyökkutyádat, amint felébred. Az éjszaka után ez az első alkalom, amikor szüksége lesz rá.
- Reggeli után: Miután megetetted, várj 10-15 percet, majd ismét vidd ki. Az étkezés stimulálja az emésztést, és hamarosan szüksége lesz a dolgára.
- Játék vagy intenzív tevékenység után: Ha a kölyökkutyád játszott vagy aktív volt, vigyázz rá, hogy ezután is kividd, mivel a mozgás is serkenti az emésztést.
- Ebéd után: Étkezést követően 10-15 perccel később vidd ki.
- Délutáni alvás után: A kölyökkutyák gyakran szundikálnak napközben. Amint felébred, vidd ki újra.
- Vacsora után: Szintén étkezést követően 10-15 perccel később vidd ki.
- Este lefekvés előtt: Lefekvés előtt még egyszer vidd ki, hogy biztosan ne legyen szüksége éjszaka.
- Éjszakai séta: Az első hetekben előfordulhat, hogy éjszaka is fel kell kelned, hogy kividd a kölyökkutyád. Ahogy nő és fejlődik, egyre kevesebb éjszakai séta lesz szükséges.
Természetesen ebben a napi rutinban is figyelembe kell venned a kiskutyád fizikai érettségét, tehát beiktathatsz plussz sétákat is ha szükség van rá.